Kimono do BJJ - jak dobrać odpowiedni strój?
4 marca 2022Tradycyjny strój do brazylijskiego jiu-jitsu nazywany jest gi. Równie często używamy jednak synonimu kimono. Zarówno pierwsza, jak i druga forma są jak najbardziej...
Żyjemy w społeczeństwie, którego większość boryka się z mniejszymi bądź większymi wadami wzroku. Nie zawsze wymagają one korekcji (np. niewielki astygmatyzm), jednak mimo wszystko oznacza to miliony osób, które korzystają z tzw. pomocy optycznych. Zwykle z okularów, jednak coraz częściej i coraz chętniej z soczewek kontaktowych. Co powinno się wiedzieć, zanim podejmie się decyzję o ich zakupie?
W zasadzie większość osób z wadami wzroku, począwszy od niemowląt, skończywszy na seniorach. Przeciwwskazania do ich noszenia są sporadyczne. Może to być np. alergia na materiał, z którego je wykonano, na kurz czy pyłki, niektóre choroby oczu czy ogólnoustrojowe. Przed zakupem pierwszych soczewek konieczna jest wizyta u optometrysty lub okulisty, którzy dokonują rozpoznania wady wzroku i potwierdzają możliwość noszenia soczewek. Wszystkie najpowszechniejsze wady wzroku mogą być korygowane za ich pomocą. Krótkowzroczność i dalekowzroczność z użyciem soczewek sferycznych, przy astygmatyzmie używane są soczewki toryczne, prezbiopię korygują zaś soczewki kontaktowe progresywne.
To zależy od modelu, na jaki się zdecydujemy. Czasem wybór jest zupełnie indywidualnym, czasem podyktowany koniecznością. Np. soczewki jednodniowe są zwykle wybierane przez osoby o oczach wrażliwych, skłonnych do podrażnień, które nie mogą nosić innych ich rodzajów. Natomiast najczęstszym wyborem są soczewki miesięczne – te można używać przez okres 30 dni. Nosi się je w tzw. trybie dziennym, a wtedy po założeniu rano należy je zdjąć wieczorem, lub w trybie „dzień i noc”. Jak wskazuje nazwa, tych nie trzeba zdejmować również w nocy, można w nich spać, chociaż dla komfortu oczu i soczewek nie zaleca się tego robić dłużej niż około 5 dni.
Większość ich użytkowników przyznaje, że pierwsze próby nie należały do łatwych. Trzeba się po prostu przyzwyczaić do manipulowania przy oku, do dotykania go opuszką palca. Jednak zwykle wystarczy dosłownie kilka dni, by ta procedura została opanowana, wkrótce też staje się nawykiem. Założenie i zdjęcie soczewek to dosłownie kilka minut w ciągu dnia, nie jest to więc proces zajmujący wiele czasu.
Na pewno konieczne jest zachowanie zasad higieny przy ich zdejmowaniu i zakładaniu. Staranne umycie rąk i ich wytarcie chroni powierzchnię soczewek przed zabrudzeniem, a co ważniejsze – powierzchnię oka przed przeniesieniem na nią zanieczyszczeń czy mikrobów. Drugą kwestią są tzw. czynności pielęgnacyjne. W przypadku soczewek jednodniowych nie występują – wyrzuca się je po zdjęciu z oka. W przypadku modeli o przedłużonym trybie używania konieczne są płyny do soczewek. Należy w nich umyć szkła po zdjęciu, służą też do ich przechowywania, gdy nie są używane.
Wiele osób wybiera soczewki właśnie z uwagi na ich funkcjonalność. Tutaj do najważniejszych cech zaliczamy możliwość nieskrępowanej aktywności i codziennych czynności w soczewkach. Nie spadają z głowy, nie zalewa ich deszcz, nie zachodzą parą. Można w nich uprawiać sporty, w tym takie, które wymagają gogli, kasków czy masek, co w przypadku okularów może być wykluczone. Można je zakładać nawet na basen i do pływania (wyłącznie soczewki jednodniowe). Ważną cechą jest zachowanie dobrego widzenia peryferyjnego, które w okularach jest mocno ograniczone.
0Komentarze